تبلیغات
از همه چی
از همه چی
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
به نظرتون پسرها باهوش تر هستن یا دخترها؟!

تاریخچه جشن کریسمس

در دوران ما قبل تاریخ ، مردم سرزمین های مختلف ، فرا رسیدن نیمه زمستان را – که شب ها به تدریج کوتاه می شد و طول روزها افزایش می یافت – با آتش افروزی و آیین های قربانی و مراسم سنتی جشن می گرفتند . رومیان ، این روزها را جشن ” ساتورنالیا ” ، می نامیدند و در ماه دسامبر ، چند هفته را به شادمانی و قمار بازی می گذراندند. قبایل ژرمن شمال اروپا نیز نیمه زمستان را با عیش و نوش و مراسم مذهبی جشن می گرفتند. البته پیش از این چنین تصور می شد که عیسی مسیح در فصل بهار متولد شده است ؛ اما پاپ ژولیوس اول ، در سده چهارم میلادی ، روز ۲۵ دسامبر را برای تجلیل از میلاد مسیح اعلام کرد و بدین ترتیب ، جشن های دیرینه میان زمستانی را با یک عنصر مسیحی درهم آمیخت.

در همان سده چهارم ، یکی از اسقف های آسیای صغیر ( ترکیه امروز ) به خاطر رفتار مهربانانه اش با کودکان شهرت یافت.

این شخص که بعدها به سنت نیکولاس ( نیکولاس قدیس) شهرت یافت ، در نقاشی های قرون وسطا و عصر رنسانس به شکل مردی بلند بالا با چهره ای جدی و نجیبانه نشان داده شده است و تا حدود قرن شانزدهم ، جشن مخصوص او در روز ششم دسامبر در سراسر اروپا برگزار می گردید ، اما از آن پس، این جشن ، تنها به پروتستان های هلند منحصر گردید.

بچه های هلندی ، شب کریسمس کفش های خود را کنار بخاری دیواری خانه هایشان می گذاشتند و کمی علوفه هم برای اسب نیکولاس قدیس بیرون در خانه می نهادند و سنت نیکولاس ، سوار بر اسب خود، بر بالای بام خانه ها می گذشت و از راه دودکش خانه ها ، آب نبات و شیرینی به داخل کفش های کودکان می انداخت ، همزمان معاون او – پیتر سیاه – نیز از لوله دودکش ها پایین می رفت و هدایایی را که برای بچه ها آورده بود ، در خانه ها می گذاشت.

مهاجران هلندی که به آمریکای شمالی کوچ کردند ، این رسم را با خود به آن کشور بردند و در آنجا بود که نام او به ” SANTA CLAUS ” تغییر یافت . در یک داستان منظوم با عنوان” شب پیش از کریسمس ” برای نخستین بار ، از یک شیطانک ( پری) پیر و شوخ نیز یاد شده ، که سوار بر سورتمه ای به وسیله یک گوزن کشیده می شود. کریسمس در اعصار انجیلی جشن گرفته نمی شد ، اما در برخی کلیساها مراسمی برای سپاس از خداوند که عیسی ( ع ) را به زمین فرستاده برگزارمی گردید ، زیرا حضرت عیسی برخلاف ما انسان ها که دلباخته دنیا شده ایم ، بر وسوسه های نفسانی پیروزشده و یک زندگی پاک و بی گناه را گذرانده است.


تاریخچه درخت کریسمس

سنت درخت کریسمس، به آلمان قرن شانزدهم میلادی و زمانی که مسیحیان، درختان تزیین شده را به خانه های خود آوردند، برمیگردد. همچنین در آن زمان عده ای هرمهایی از چوب میساختند و آنرا با شاخه های درختان همیشه سبز و شمع تزیین میکردند...


به تدریج رسم استفاده از درخت کریسمس در بخشهای دیگر اروپا نیز طرفدارانی پیدا کرد. در سال ۱۸۴۱، انگلستان، پرنس آلبرت (Prince Albert)، شوهر ملکه ویکتوریا (Queen Victoria) با آوردن درخت کریسمس به کاخ ویندسور (Windsor) و تزیین آن با شمع، شیرینی، میوه و انواع آب نبات، استفاده از درخت را به چیزی مد روز مبدل کرد.

واضح است که خانواده های ثروتمند انگلیسی به سرعت از این مد پیروی کردند و با ولخرجی تمام به تزیین درخت میپرداختند. در سالهای ۱۸۵۰، این تزیینات شامل عروسک، لوازم خانه مینیاتوری، سازهای کوچک، جواهرات بدلی، شمشیر و تفنگ اسباب بازی، میوه و خوراکی بود.

بسیاری از آمریکاییهای قرن نوزدهم، درخت کریسمس را چیزی غریب میدانستند و اولین درخت کریسمس در آمریکا، مربوط به سال ۱۸۳۰ است که آنهم توسط ساکنان آلمانی پنسیلوانیا به نمایش گذاشته شده بود. این درخت برای جلب کمکهای مردمی برای کلیسای محلی برپا شده بود.

در سال ۱۸۵۱، چنین درختی در محوطه خارجی یک کلیسا برپا شد اما وجود آن برای ساکنان این قصبه بسیار توهین آمیز و نوعی بازگشت به بت پرستی به شمار می آمد و آنها خواستار جمع کردن تزیینات شدند.

 

در حدود سالهای ۱۸۹۰، لوازم تزیینی کریسمس از آلمان وارد میشد و درخت کریسمس به تدریج در ایالات متحده محبوبیت میافت. جالب است که ار.پاییان از درختان کوچکی که حدود ۱ تا ۱٫۵ متر طول داشتند استفاده میکردند در حالی که آمریکاییان درختی را میپسندیدند که تا سقف خانه برسد.

در اوایل قرن بیستم، آمریکاییان درختهای کریسمس را بیشتر با لوازم تزیینی دست ساز خودشان تزیین میکردند اما بخشهای آلمانی/آمریکایی همچنان به استفاده از سیب، بلوط، گردو و شیرینیهای کوچک بادامی ادامه میدادند.

کشف برق، به ساخته شدن چراغهای کریسمس انجامید و امکان درخشش را برای درختان به ارمغان آورد. پس از آن دیدن درختان کریسمس در میدان شهرها به یک منظره آشنای این ایام مبدل شد و تمام ساختمانهای مهم-چه شخصی و چه دولتی- با برپا کردن یک درخت، به اسقبال تعطیلات کریسمس میرفتند.

در تزیین درختهای کریسمس اولیه، به جای مجسمه فرشته در نوک درخت، از فیگورهای پریهای کوچک- به نشانه ارواح مهربان- یا زنگوله و شیپر- که برای ترسانیدن ارواح شیطانی به کار میرفت- استفاده میشد.

در لهستان، درخت کریسمس با مجسمه های کوچک فرشته، طاووس و پرندگان دیگر و تعداد بسیار زیادی ستاره، پوشیده میشد. در سوئد، درخت را با تزیینات چوبی که با رنگهای درخشان رنگ آمیزی شده اند و فیگورهای کودک و حیوانات از جنس پوشال و کاه تزیین میکنند.

دانمارکیها، از پرچمهای کوچک دانمارک و آویزهایی به شکل زنگوله، ستاره، قلب و دانه برف استفاده میکنند. مسیحیان ژاپنی بادبزنها و فانوسهای کوچک را ترجیح میدهند.

تزیین درخت در اوکراین نیز بسیار جالب است، آنها حتما در تزیین درخت خود از عنکبوت و تار عنکبوت استفاده میکنند و آنرا خوش یمن میدانند، زیرا بنا بر یک افسانه قدیمی، زنی بی چیز که هیچ وسیله ای برای تزیین درخت و شاد کردن فرزندان خود نداشت، با غصه به خواب میرود و هنگام طلوع خورشید متوجه میشود که درخت کریسمس خانه اش با تار عنکبوت پوشیده شده است و این تارها با دمیدن خورشید به رشته های نقره مبدل شده اند.

بابانوئل
بابانوئل یک شخصیت تاریخی و داستانی در فرهنگ عامیانه کشورهای غربی و مسیحی است كه نام او با جشن کریسمس در آمیخته است. بابا نوئل یک پیرمرد چاق با ریش سفید بلند و لباس قرمز است که در روز کریسمس یا شب قبل از آن هدیه‌هایی را برای بچه‌ها
می آورد.بابانوئل که در زبان فارسی به کار برده می شود، به چندین اسم شناخته می‌شود. این اسم برگرفته از اصطلاح فرانسوی پاپانوئل Papa Noël و یا Père Noël (پدر نوئل) است. در بیشتر کشورهای دنیا به نام انگلیسی - آمریکایی آن (سانتا کلاوز (Santa Claus) استفاده می شود. سن نیکولاس، بابا کریسمس و کریس کرینگل دیگر نام‌های آن است.
ریشه تاریخی
بابا نوئل اشاره به نام یکی از کشیشان مسیحی به نام سن‌نیکولاس دارد که در قرن چهارم میلادی می زیسته است. وی از اهالی بیزانس و منطقه آناتولی واقع در ترکیه فعلی بوده كه به خاطر کمک و دادن هدیه به فقرا شهرت داشته است.
سنت کریسمس در امریکا

واشنگتن – کریسمس که توسط بسیاری از مسیحیان در 25 دسامبر جشن گرفته می شود، یادآور تولد مسیح در ناصریه است. آمریکایی ها، مانند بسیاری دیگر از مردم جهان، سنت کریسمس خود را توسعه داده و اجرا می کنند و این مراسم در طول زمان بسیار تغییر یافته است. اکثر آمریکایی ها امروزه مراسم مذهبی و غیر مذهبی را با سنت های خانوادگی خود تلفیق کرده اند.  

توسعه کریسمس به سبک آمریکایی

اولین پیورتین های نیو انگلند با مراسم مفرط و ناهنجار کریسمس موافق نبودند. در 1659، در ایالت مستعمره نشین ماساچوست اجرای مراسم در این روز را جرم دانستند و روز کریسمس همچنان در بسیاری از مناطق نیو انگلند و پنسیلوانیا، یک روز کاری معمولی باقی ماند. 

ولی در دیگر بخش های انگلیسی زبان شمال آمریکا، این مراسم همراه با اشتیاق و علاقه و با لباس های خاص توسط افرادی که از خانه به خانه می روند و هدایای کوچکی از مواد غذایی و نوشیدنی دریافت می کردند، همراه بوده است.  

مراسم جدید و تجاری تر کریسمس در قرن 19 آغاز شد و با رسم جدید خرید هدایا برای کودکان جوان همراه گشت. فصل "خرید کریسمس" از اهمیت اقتصادی خاصی برخودار شد.

دیگر سنت های کریسمس نیز در قرن 19 آغاز گشت. سانتا کلاز- که از سینتر کلاس هلندی و سنت نیکلاس آلمانی گرفته شده است – بر اساس شعری به نام "دیداری از سنت نیکلاس" که در سال 1823 توسط کلمنت کلارک مور سروده شد و تصویری که در سال 1863 در مجله هفتگی هارپر توسط توماس ناست کشیده شد، شخصیتی شاد و بذله گو با جعبه ای از هدایا است که سورمته ای را که توسط گوزن ها کشیده می شود هدایت می کند.   

اعتقاد بر این است که سابقه درخت کریسمس به دوران مارتین لوتر، رهبر مذهبی قرن 16 آلمان باز می گردد. بر اساس افسانه ها، لوتر در یک مراسم روز کریسمس درخت صنوبری را برای کودکان خود به منزل آورد تا عجایب خلقت خداوندی را به آنان یاد آور شود. این رسم در قرن 19 در انگلستان و ایالات متحده گسترش یافت. امروزه، بسیاری از آمریکایی ها نیز برای این منظور درخت کاج همیشه سبز تازه قطع شده ای خریداری می کنند و یا از مدل  های پلاستیکی و آلومنییومی قابل استفاده مجدد استفاده می کنند. درخت کریسمس با چراغ ها و لوازم تزئینی آراسته می شود. در بسیاری از خانواده ها، هدایای کریسمس در صبح روز 25 دسامبر، توسط اعضای خانواده و یا آن طور که کودکان تصور می کنند، توسط سانتا کلاز در زیر درخت قرار می گیرد.  

سایر رسم و رسوم  هایی که در دوران کریسمس جشن گرفته می شوند

با توجه به اهمیت بسیار خرید کریسمس برای عرضه کنندگان خرد کالا، کریسمس به "فصل" کریسمس تبدیل شده است. فردای روز شکر گذاری به نام "جمعه سیاه" نامگذاری شده است. این روز، روزی بسیار مهم برای خرید است که آن را برای برخی از صاحبان فعالیت اقتصادی سودآورترین دوره تمام سال و یا "دوران سیاه" می سازد و می تواند موجب سهمی مهم از سود سالانه آنان شود.

فصل کریسمس از روز شکر گذاری تا کریسمس ادامه می یابد و بیش از صرفاً فعالیت خرید است. این دوره برای بسیاری از آمریکایی ها زمانی برای کمک به دیگران و هنگام اقدامات خیرخواهانه است. تعطیلات ادیان غیر مسیحی تقریباً در همان هنگام از سال برگذار می شود. مراسم کوانزا برای آمریکایی های آفریقایی تبار و مراسم هانوکای یهودیان از معروفترین مراسم مشابه در این دوره هستند که با "فصل تعطیلات" طولانی تر تلفیق شده اند.    

اغلب برنامه های مبتنی بر موضوعات کریسمس مانند فیلم "زندگی شگفت انگیز است" که در سال 1946 تولیده شده است  و فیلم کارتونی "رودلف سورمته ران دماغ قرمز" در تلویزیون به نمایش در می آید. تعداد رو به افزایشی از ایستگاه های رادیویی چارچوب کاری خود را، و اغلب به خصوص در 4 تا 6 هفته قبل از 25 دسامبر بر موسیقی کریسمس منطبق می سازند.  

برای بسیاری از افراد معنای اصلی مذهبی تعطیلات همچنان مهمترین عنصر محسوب می شود. در کلیساها مراسم روشن کردن شمع روز کریسمس و یا مراسم نیمه شب با شرکت تعداد بسیاری از افراد انجام می گیرد. برخی از این مراسم ها شامل مراسم عشای ربانی تولد عیسی و یا نمایش تولد عیسی می شود.   

مراسم کریسمس با توجه به جنبه های متعدد حیات فرهنگی در ایالات متحده، منعکس کننده ارزش های مردمی آزاد و با فرهنگ های متفاوت است.
طبقه بندی: متفرقه، 
[ پنجشنبه 8 دی 1390 ] [ 11:06 ق.ظ ] [ مانی زنگنه ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


دریافت کد سیستم خبر خوان

معرفی صفحه به دوستان

*  نام شما
 

ایمیل شما *

 

ایمیل دوست شما *

 

ایمیل دوست دیگر شما

 
 
 
ابزار وبلاگنویسان اس ام اس جدید